66

Igapäevane julgustus 1 – Muretu kohalolu

Tere kõigile. Minu nimi on Anthony ja ma olen üks Vineyard Tallinna koguduse juhtidest siin Eestis. Tere tulemast esimesele Vineyard Tallinna igapäevasele sõnale.  Selle eesmärk on aidata meil keskenduda Jeesusele ja elada tänast päeva, olles julgustatud Püha Vaimu kohalolust.

Me elame oma põlvkonna enneolematul ajal. Enamik meist Eestis pole kunagi varem globaalses mastaabis sellist ebakindluste aega läbi elanud. Loomulikult seisavad paljud üle maailma silmitsi ebakindlustega iga päev. Ja ajalooliselt on selles maailma osas olnud palju raskusi ja ebakindlust. Kuid viimastel aegadel oleme tundnud, et meie käes on kontroll. Me oleme avastamas, et tegelikult ei ole.

Kui me lähme läbi keeruliste aegade, siis toob toob see sageli esile selle kuidas me end tegelikult tunneme. See võib meid sageli üllatada. Võib-olla me ei teadnudki, kui murelikud või häiritud me olime.  Vahel võib olla keeruline leppida sellega kuidas me end tunneme. 

Ma ei saa teile öelda, et see teid ei mõjuta. Ma ei saa öelda, et sina või su lähedased haigeks ei jää. Ja ma ei saa öelda, et kõik kujuneb täpselt selliselt, nagu me tahaksime. Mida ma aga saan  öelda on see, et ka nendel ebakindlatel aegadel võime ikkagi usaldada Jumalat ja puhata Jumalas ning hirm ei pea meid üle võtma.

Taanieli raamatus, Piiblis Vanas Testamendis loeme kuningas Nebukadnetsarrist, kes meeldis väga iseendale ning arvas, et teda peaksid teised ülistama. 

 

Loeme seda kirjakohtadest Taaniel 3:1-6

1 Kuningas Nebukadnetsar laskis valmistada kuldkuju, mille 

kõrgus oli kuuskümmend küünart ja laius kuus küünart; ta laskis 

selle püstitada Duura orgu Paabelimaal.

2 Ja kuningas Nebukadnetsar käskis kokku kutsuda asehaldurid, 

ülemad ja maavalitsejad, nõunikud, varahoidjad, kohtunikud, 

korravalvurid ja kõik linna ametikandjad, et need tuleksid 

pühitsema kuju, mille kuningas Nebukadnetsar oli lasknud 

püstitada.

3 Siis kogunesid asehaldurid, ülemad ja maavalitsejad, 

nõunikud, varahoidjad, kohtunikud, korravalvurid ja kõik linna 

ametikandjad pühitsema kuju, mille kuningas Nebukadnetsar 

oli lasknud püstitada. Nad asetusid kuju ette, mille 

Nebukadnetsar oli püstitanud.

4 Ja hüüdja hüüdis valjusti: „Teid, rahvad, suguvõsad ja 

keeled, kästakse:

5 niipea kui te kuulete sarvede, vilede, kannelde, harfide, 

naablite, torupillide ja igasugu mänguriistade häält, heitke 

maha ja kummardage kuldkuju, mille kuningas Nebukadnetsar on 

püstitanud!

6 Aga kes ei heida maha ega kummarda, see heidetakse otsekohe 

tulisesse ahju!”

 

Niiet enamus inimesi allusid ning tegid nii nagu kuningas Nebukadnetsarr käskis. Aga kolm meest- Sadrak, Meesak ja Abednego ülistasid Jumalat või Jahvet, nagu Teda Piiblis on nimetatud, nad keeldusid kuningas Nebukadnetsarri ülistamast. Seetõttu kutsuti nad kuningas Nebukadnetsarri ette aru andma.

 

Salmis 15, kuningas Nebukadnetsarr ütles: 15  Kui te nüüd otsekohe, kui te kuulete sarvede, 

vilede, kannelde, harfide, naablite, torupillide ja igasugu 

mänguriistade häält, olete valmis maha heitma ja kummardama kuju, mille ma 

olen lasknud valmistada, siis on see hea; aga kui te ei 

kummarda, siis heidetakse teid otsekohe tulisesse ahju. Ja 

kes oleks see jumal, kes teid päästaks minu käest?”

 

 

Salmid 16-18 jätkavad: 

16  Sadrak, Meesak ja Abednego kostsid ning ütlesid kuningale: 

„Nebukadnetsar! Selle peale pole meil tarvis sulle vastata 

sõnagi.

17  Kui see peab olema, võib meie Jumal, keda me teenime, meid 

päästa: ta päästab meid tulisest ahjust ja sinu käest, oh 

kuningas!

18  Aga kui mitte, siis olgu sul teada, kuningas, et meie ei 

teeni su jumalaid ega kummarda kuldkuju, mille sa oled lasknud 

püstitada.”

 

Edasi lugedes näeme, et neid visatakse tulle, kuid nad jäävad täiesti puutumata,  Jumal oli sealsamas nendega. Nad tulid tulest välja ja isegi kuningas Nebukadnetsarr tunnistas, et nende Jumal on tõeline Jumal. Sadrak, Meesak ja Abednego uskusid, et Jumal päästab nad ja seda Ta ka tegi. Aga isegi kui Jumal ei teinud täpselt nii nagu nad oleksid tahtnud, olid nad ikkagi kindlad Temas. Nende usk oli suurem kui nende hirm ja nende usk ei sõltunud sellest, et kõik läheks täpselt plaanipäraselt. Sadrak, Meesak ja Abednego olid kindlad, et Jumal päästab nad, ka meie saame olla kindlad, et Jumal meid päästab. 

Johannese 3:16 on üks kuulsamaid Piiblisalme, aga see on ka hea. Loeme et, “16  nõnda on Jumal maailma armastanud, et ta oma ainusündinud Poja on andnud, et ükski, kes temasse usub, ei hukkuks, vaid et tal oleks igavene elu.

Piiblist õpime, et see katkisus, mida enda ümber ja enda sees näeme on patu tulemus ja see viib surmani. Aga Jeesus võttis selle patu enda kanda ning viis selle surmale kui Ta suri. Me saame ühineda Jeesusega Tema järgijatena ning olla vabad patu ja surma mõjudest ning meil võib olla suhe oma Taevase Isaga.  

Mõnikord tundub see kohene. Palvetades näeme olukordade muutumist, inimeste tervenemist ja valesid asju, mis on tehtud otse meie silme ees õigeteks. See on see, mida tavaliselt tahame.  Kuid mõnikord ei lähe asjad nii, nagu me tahame. Kuid isegi kui asjad nii ei lähe, teame, et Jumalal on ülim võit ja meie tulevik on kindel. Surm pole meie jaoks lõplik sõna. Nii nagu Jeesus oli ülestõusnud, nii ka meie tõuseme.

Turvaline tulevik annab meile turvalise oleviku. Meid ei pea valitsema hirm. See ei tähenda, et me peaksime  olema hooletud. Hirmu vastand ei ole hoolimatus. On oluline, et me võtame vastu meetmed, mis aitavad viiruse levikut aeglustada, et kaista kõige haavatavamaid. Seega Jeesuse järgijatele on oluline nende algatustega kaasas olla. Aga see ei saa kunagi ületama Jumala väge ja “rahu, mis mis on ülem kui kogu mõistmine“, mis tuleb Jeesuselt. 

Johannese 16 peatükis rääkis Jeesus oma surmast ja ülestõusust. Tema võidust. Ja salmis 33 ütleb ta: “Seda ma olen teile rääkinud, et teil oleks rahu minus. Maailmas ahistatakse teid, aga olge julged: mina olen maailma ära võitnud.”

Vahel maadlen ma sellega, et “olla julge” või “olla rahulik.” Vahel maadlen hirmu ja ebakindlusega. See on hea meeldetuletus minu vajadusest tulla palves tagasi Jeesuse juurde ja anda Talle oma mured.

Seega täna, tule Jeesuse juurde, ülima muretu kohalolu juurde ning palu Temal tegeleda sinu ärevuse ja murega, et sina saaksid olla muretu  kohalolu selles murelikus maailmas. Ja kui sinu jaoks on keeruline olla muretu, siis leia keegi ning räägi temaga. On nii palju parem sellel teekonnal olla koos kogukonnaga. Palvetame…

Isa, me tõstame selle koroona viiruse situatsiooni Sinu kätesse. Me palvetame nende eest, kes on hetkel haiged, me palume nendele tervenemist. Me palvetame ka nende eest, keda see viirus mõjutab, otseselt ja nende eest kellel on selle tõttu raskused oma äridega, tööga või kellel on raske kodus õppida. Võibolla on see isolatsioon ja mure. Ja me palume Sinu tröösti praegusel ajal. Õpeta meid Sinust sõltuma. Ja aita meil ka leida viise kuidas olla toeks neile, kes meie ümber on, eriti kui me ei saa nendega füüsiliselt koos olla. Me anname selle kõik Sinule, Isa, Jeesuse nimel. Amen. 

Seega Palun võta meiega ühendust meie Facebooki lehel või kodulehe kaudu kui sa soovid rääkida või kui sa vajad millegagi abi või kui sa soovid, et me sinu eest palvetaksime, sest me tahaksime sinu eest palvetada. Ja tule tagasi homme kui Raf meiega julgustavat sõna jagab. Jumal õnnistagu sind!

66 kommentaari

 1. Vasta
  PaulHar says:

  austria pharmacy online

 2. Vasta
  gavpnxmy says:

  352815304

 3. Vasta
  curry 9 says:

  I am only commenting to let you understand what a terrific experience my friend’s child went through reading your web page. She figured out lots of issues, including what it’s like to possess an amazing coaching style to get the rest with no trouble understand a number of multifaceted topics. You undoubtedly did more than my expected results. Thank you for showing those precious, dependable, educational and in addition easy thoughts on this topic to Tanya.

 4. Vasta
  yeezy gap says:

  I together with my pals appeared to be reading the best guidelines located on your website and so before long got an awful suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those tips. The boys appeared to be as a result happy to read through all of them and have in effect honestly been taking advantage of those things. Appreciation for being simply accommodating and also for figuring out this form of wonderful areas most people are really eager to know about. Our own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 5. Vasta
  curry 7 shoes says:

  Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily wonderful possiblity to read in detail from this web site. It is always so excellent and stuffed with a lot of fun for me personally and my office acquaintances to search your site at the very least thrice in one week to study the fresh stuff you will have. And definitely, we’re usually contented with all the effective hints served by you. Selected 1 tips in this post are rather the finest we have all ever had.

 6. Vasta
  off white nike says:

  Thank you so much for giving everyone remarkably marvellous chance to read from this website. It is usually so awesome and packed with a lot of fun for me personally and my office fellow workers to search your website minimum thrice in 7 days to see the newest guides you have got. And of course, I’m so usually pleased concerning the unbelievable inspiring ideas you serve. Certain 3 facts on this page are basically the simplest I have had.

 7. Vasta
  ADUnale says:

  versus darknet market dark websites – dark markets iceland

 8. Vasta
  RonaldLiect says:

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Everything information about medication.
  ivermectin rx
  Drug information. Generic Name.

 9. Vasta
  aninvaw says:

  Many people also use dandelion leaf and or root tea as a laxative, blood tonic to support circulation and digestive aid propecias

 10. Vasta
  pkxfcgyz says:

  495160532

 11. Vasta
  Violasuide says:

  Вы не пробовали поискать в google.com?

 12. Vasta
  urgmfjfh says:

  lastduel.ru

 13. Vasta
  ADUnale says:

  dark markets indonesia darknet market list url – onion deep web wiki

 14. Vasta
  KevinJag says:

  safe and effective drugs are available. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  buy ivermectin pills
  Get information now. Some trends of drugs.

 15. Vasta
  etclesib says:

  lastduel.ru

 16. Vasta
  off white jordan 1 says:

  I am also commenting to make you know what a superb discovery my cousin’s child encountered viewing your web site. She learned some things, which include what it’s like to possess an ideal coaching spirit to make many people quite simply fully grasp chosen extremely tough topics. You really did more than our expected results. Thanks for rendering such productive, trustworthy, explanatory and in addition fun tips on the topic to Lizeth.

 17. Vasta
  kyrie shoes says:

  I happen to be writing to make you know what a nice discovery my cousin’s girl gained reading your web site. She even learned plenty of pieces, with the inclusion of what it is like to have a great teaching character to get other people without difficulty completely grasp selected problematic issues. You really did more than visitors’ desires. Thanks for showing those invaluable, trustworthy, edifying not to mention fun tips about this topic to Ethel.

 18. Vasta
  bape hoodie says:

  I wanted to write you the very small word to be able to give many thanks yet again relating to the incredible solutions you’ve discussed in this article. It’s particularly generous with people like you giving extensively just what a few people would’ve distributed as an e book in order to make some dough for their own end, certainly seeing that you could possibly have done it in the event you considered necessary. Those ideas as well acted like the fantastic way to understand that some people have a similar eagerness just like mine to know a great deal more when considering this matter. I’m sure there are lots of more enjoyable periods ahead for many who looked over your website.

 19. Vasta
  yeezy says:

  I precisely had to say thanks once more. I’m not certain the things I would have used in the absence of the secrets documented by you about such field. It previously was a very terrifying situation in my circumstances, but considering a new specialised fashion you treated that made me to weep for gladness. I am just happy for the support and sincerely hope you are aware of a great job your are providing instructing most people through a site. I am certain you have never encountered all of us.

 20. Vasta
  ONEXEBY says:

  The preferential sensitivity of some tumors compared with normal tissues upon systemic loss of autophagy indicated the existence of a therapeutic window for cancer therapy clomid High risk patients were randomly assigned to one of two groups

 21. Vasta
  ADUnale says:

  top 10 dark websites cheap darknet websites dor drugs – pill with crown on it

 22. Vasta
  immoniruh says:

  We finally analyzed adipocyte induced drug resistance in control and MVP depleted cells, an event that represents the final end point of the deleterious crosstalk between the two cell populations priligy cost Under physiological conditions, the renal venous stasis index is zero due to the presence of a continuous venous flow, whereas it increases with rising severity of congestion

 23. Vasta
  MelissaRaw says:

  Прошу прощения, что вмешался… Я разбираюсь в этом вопросе. Давайте обсудим.


  Вы сами придумали такую бесподобную фразу? parimatch google play, parimatch вывод или http://anishcollegehyd.org/who-says-trade-with-china-reduced/ support parimatch

 24. Vasta
  AlictVall says:

  4 were aged 75 and older clomiphene goodrx coupon The shape and thickness of the cornea can change, and because of fluid retention, may also swell

 25. Vasta
  ADUnale says:

  darknet drug delivery dnm market – darknet markets noob

 26. Vasta
  MiaHar says:

  metformin tab price

 27. Vasta
  yeezy 700 says:

  I must express my appreciation to you just for bailing me out of this type of situation. Because of looking throughout the the net and getting things which are not productive, I was thinking my entire life was done. Being alive without the presence of answers to the problems you have resolved all through this report is a crucial case, as well as ones which might have in a wrong way damaged my career if I hadn’t encountered your blog. Your personal expertise and kindness in handling all the stuff was important. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a thing like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks so much for this high quality and amazing guide. I will not think twice to endorse the blog to any person who ought to have support on this situation.

 28. Vasta
  yeezy gap says:

  I not to mention my friends were actually reading through the best secrets and techniques located on your web site and then came up with an awful suspicion I had not expressed respect to you for those techniques. All the young boys were definitely for that reason happy to read all of them and have now unquestionably been loving these things. Appreciation for indeed being considerably kind and also for settling on varieties of decent themes millions of individuals are really wanting to learn about. My personal sincere regret for not saying thanks to you sooner.

 29. Vasta
  emense says:

  college board practice sat essay resume relevant coursework essay for college application

 30. Vasta
  Zacharymef says:

  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Get warning information here.
  https://stromectolst.com/# ivermectin coronavirus
  Best and news about drug. Read here.

 31. Vasta
  Thomaszen says:

  Это просто отличная идея
  разброс цен на снять квартиру в минске на сутки широк.

 32. Vasta
  ADUnale says:

  best darknet market reddit darknet drug prices uk – ruonion

 33. Vasta
  golden goose usa says:

  I simply wished to thank you so much yet again. I do not know the things I would have tried without the entire strategies contributed by you regarding my industry. This was an absolute traumatic condition in my view, nevertheless finding out a expert approach you solved the issue took me to jump over contentment. I’m thankful for your help and thus expect you know what a powerful job that you’re accomplishing teaching many others using your website. I am certain you have never come across any of us.

 34. Vasta
  palm angels says:

  My wife and i felt so cheerful that Louis could carry out his preliminary research through the ideas he had through your blog. It is now and again perplexing to simply find yourself making a gift of secrets and techniques which some people could have been selling. And now we understand we have you to thank because of that. These illustrations you have made, the straightforward site navigation, the friendships you will give support to instill – it is all excellent, and it is making our son in addition to us reason why the subject matter is exciting, which is extraordinarily important. Many thanks for the whole thing!

 35. Vasta
  bape hoodie says:

  I together with my guys have been going through the good helpful tips located on your web blog and all of a sudden came up with a terrible feeling I never thanked the site owner for those strategies. Most of the young boys are actually absolutely stimulated to read them and have in effect simply been taking advantage of them. We appreciate you being really thoughtful and also for utilizing this kind of extraordinary subject areas millions of individuals are really desperate to learn about. My very own honest regret for not expressing appreciation to you sooner.

 36. Vasta
  KevinJag says:

  Medicament prescribing information. Cautions.
  ivermectin lice
  safe and effective drugs are available. Commonly Used Drugs Charts.

 37. Vasta
  yeezy says:

  I wish to express some appreciation to this writer just for bailing me out of this particular condition. After browsing through the online world and meeting advice that were not powerful, I thought my entire life was over. Living without the solutions to the issues you’ve sorted out by way of your entire site is a serious case, and the kind that might have negatively damaged my career if I had not noticed your blog post. Your primary competence and kindness in dealing with all things was important. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a point like this. I can also at this moment look forward to my future. Thank you very much for your high quality and effective help. I won’t be reluctant to refer the sites to any person who should receive care about this topic.

 38. Vasta
  Eugenelak says:

  Я здесь случайно, но специально зарегистрировался на форуме, чтобы поучаствовать в обсуждении этого вопроса.
  it all to bear. Though extra sociable than solo driving, http://xn--999-5cdet0cirx.xn--p1ai/user/cynhadktaq He knows it will likely be very different from

 39. Vasta
  aikzodpm says:

  k-tv.ru

 40. Vasta
  ADUnale says:

  versus project market link list of darknet drug markets – tor2door darknet market

 41. Vasta
  jikapqfv says:

  k-tv.ru

 42. Vasta
  ADUnale says:

  darknet markets onion address tor darknet market address – drugs on the deep web

 43. Vasta
  hmpehehu says:

  k-tv.ru

 44. Vasta
  Aaronpam says:

  Вы допускаете ошибку. Могу это доказать.
  relating to https://lwccareers.lindsey.edu/profiles/3197940-kevin-daly Generously go to our

 45. Vasta
  JesseOceak says:

  safe and effective drugs are available. Actual trends of drug.
  stromectol 3 mg dosage
  Cautions. Drugs information sheet.

 46. Vasta
  Christog says:

  Вторая часть не очень…


  Замечательно, это ценное мнение casino новые, vavada casino а также https://bongdangaynay.com/vong-quay-tai-loc/ джой casino

 47. Vasta
  DianaBut says:

  В этом что-то есть. Раньше я думал иначе, благодарю за помощь в этом вопросе.


  мда , можно зделать маленький сборник строительные материалы самара, кузьмич строительные материалы а также https://anfisa-zherenderkh.com/%d0%b4%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b0%d0%b9%d1%82%d0%b5-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%82%d0%b5%d0%bd%d1%82-%d0%b8%d0%b7-%d0%b7%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b5%d0%ba/?unapproved=39140&moderation-hash=1803e31389066b39d9ba875f49119693#comment-39140 водопоглощение строительных материалов

 48. Vasta
  neure says:

  Zu diesen Würfelspielen seien auch überregional Teilnehmer aus Hamburg und dem Umland in Niedersachsen angereist. Bis in die frühen Morgenstunden wurde das Café in Bremen-Neustadt von etwa 70 Einsatzkräften durchsucht. Dabei trafen die Einsatzkräfte auf 27 Menschen beim illegalen Glücksspiel mit Würfen an mehreren Spieltischen. An den Pokerrunden sollen stets fünf bis zehn Menschen teilgenommen haben. Neben der Anzeige wegen illegalem Glücksspiel droht ihnen eine Geldstrafe wegen des Verstoßes gegen die Corona-Verordnung. Ob das Gewerbeaufsichtsamt dem Gaststättenbetreiber die Konzession entzieht ist noch nicht klar. Aufrufe gesamt: 28622, letzte 30 Tage: 163 Der Ansturm beim € 225 + 25 Mini Main Event des World Series of Poker Circuit…
  https://gunner411.com/community/profile/ludiegarling57/
  Nicht jeder No Deposit Bonus ist gleich gut. Um sich im vor hinein Ärger zu ersparen, ist es wichtig, sich an bestimmte Kriterien zu halten. Einer der wichtigsten Punkte sind die Bonusbedingungen. In manchen Fällen sind bestimmte Slots für das Angebot ausgeschlossen. Man darf nur an den Spielautomaten zocken, die in den Bonusbedingungen genannt werden. Es kann vorkommen, dass nur Slots eines bestimmten Herstellers mit dem Bonus gespielt werden dürfen. Hier kann man bei Vulkan Vegas 50 Freispiele erhalten! Dieses Online Casino ist für die besten Boni bekannt. Jetzt kann man in den Genuss von Casinospielen um Echtgeld kommen, ohne einen persönlichen Einsatz leisten zu müssen. Als eines der besten Online Casinos im deutschsprachigen Raum kümmert sich diese Spielstätte enorm um das Wohlbefinden ihrer Besucher und führt aus diesem Grund ein exklusives Bonusprogramm.

 49. Vasta
  Aidedsdes says:

  signs clomid is working The extent of endogenous Rb phosphorylation was determined by the characteristic migration of the hyperphosphorylated ppRb and hypophosphorylated pRb forms of Rb

 50. Vasta
  mcivhdsq says:

  k-tv.ru

 51. Vasta
  Brucedem says:

  подборка )))


  Эт полезные штуки разныые))кароч прикона биржа металлопроката, ситимет металлопрокат а также http://scud.pro/user/baeveasfranes1115/ металлопрокат архангельск

 52. Vasta
  suessilia says:

  purchase kamagra st by ajanta An international consortium of PKD experts recently established a unified US criteria for diagnosis for all ADPKD patients 8, 9 Table1

 53. Vasta
  curry shoes says:

  Thanks so much for giving everyone a very brilliant chance to check tips from this site. It can be so enjoyable and also jam-packed with a lot of fun for me personally and my office acquaintances to visit your blog at the least thrice in one week to learn the fresh items you will have. And of course, I am also at all times satisfied with the powerful things you give. Some two facts in this article are basically the finest I have had.

 54. Vasta
  fear of god says:

  I am glad for writing to make you know of the excellent encounter my wife’s daughter encountered studying your web page. She realized many details, not to mention what it is like to have an amazing helping character to have other folks without problems master specific complex matters. You actually surpassed people’s expectations. Thanks for offering such useful, safe, educational not to mention easy guidance on that topic to Ethel.

 55. Vasta
  Christog says:

  Я думаю, что Вы не правы. Я уверен. Давайте обсудим. Пишите мне в PM.


  И что бы мы делали без вашей отличной фразы casino lev, betunlim casino или http://artiom.pl/warszawa-1/ pandex casino

 56. Vasta
  หลักสูตรดำน้ำ says:

  I constantly emailed this web site post page to all my associates, for
  the reason that if like to read it then my contacts will too.

  Feel free to visit my site … หลักสูตรดำน้ำ

 57. Vasta
  KevinJag says:

  Get warning information here. Drugs information sheet.
  ivermectin 200mg
  Drug information. Get information now.

 58. Vasta
  JoseZer says:

  ПОЛНАЯ !!!
  where by and how to use beauty supply stores open near me, You can call us at our own

 59. Vasta
  MarkHar says:

  ampicillin 150mg

 60. Vasta
  bape says:

  I have to get across my affection for your kind-heartedness supporting all those that require assistance with this subject. Your special commitment to getting the message around appears to be exceptionally insightful and have surely empowered some individuals much like me to get to their goals. The useful help indicates so much to me and additionally to my peers. Thanks a ton; from each one of us.

 61. Vasta
  kontol bernanah says:

  Hi, i feel that i noticed you visited my site thus i got here to return the want?.I am trying to to find issues to enhance my website!I
  suppose its ok to use a few of your ideas!!

 62. Vasta
  vlmdfxkc says:

  k-tv.ru

 63. Vasta
  Davidtrugh says:

  All trends of medicament. Drug information. https://avodart.science/# cost generic avodart without rx
  Everything what you want to know about pills. Drugs information sheet.

 64. Vasta
  MichaelGup says:

  prednisone 50 mg tablet price

 65. Vasta
  RebeccaJep says:

  Я думаю, что Вы ошибаетесь. Пишите мне в PM, поговорим.


  Ох уж эти славянки! 1f casino, ggbet casino или https://www.modernebyvanie.eu/2019/10/16/hello-world-2/ bet casino

 66. Vasta
  RonaldAbags says:

  tor market darknet darknet market guide reddit – mdm love drug

Post a comment