No comments yet

Igapäevane julgustus 2 – YIRAH – Pöörates hirmu ülistuseks

Tere perekond, minu nimi on Raf ja ma tahtsin teile saata selle lühikese video, et teid julgustada ajal, mil me kõik ootame, et see üsna hirmuäratav aeg meist mööda läheks.

Nagu te teate, olen ma väga põnevil meie usu juudi juurtest ja ma mõtlesin, et oleks huvitav vaadata üle mõned heebrea keelsed sõnad Piiblist, mida ma usun, peaksid kõik kristlased teadma. . 

Ma plaanin teha ühe sellise postituse igal Teisipäeval, nii et ma mõtlesin välja pealkirja, Toora Teisipäevad Rafiga. Palun andke mulle teada kommentaarides, kas see on hea pealkiri või mitte. 

Kõigepealt tahaksin ma tänada autorit ja õpetajat Lois Tverbergi selle idee eest ja nende viie sõna eest, millest ma hakkan selles video seerias rääkima. Seda muidugi juhul, kui mei ei saa ikka veel viie nädala pärast kohtuda, sest ma pean siis rohkem ideid leidma. 

Sõna, millest ma tahan täna rääkida, on Yirah. Ütleme seda koos YEER-ah…väga hea.

See mõte, et me peaksime “Issandat kartma” on kirjas mitmeid tosinaid kordi Vanas Testamendis. “Kartust” võib leida ka Uues Testamendis. Paganaid, kes uskusid Jumalasse kutsuti Jumalakartlikeks, ja öeldi, et varajane kogudus sai üles ehitatud “Issanda kartuses” (Ap 9:31). Miks räägitakse Piiblis nii palju hirmust? 

Et lahendada seda müsteeriumit, on sul vaja teada, et sel sõnal, mida me tõlgime “kartusena”, on palju laiem tähendus, kui meil inglise keeles.  Meie jaoks on “kartus” vastassõna usaldusele, ja selle sünonüümid on hirm ja pelgus. Samaväärne sõna heebrea keeles, yirah (hääldatakse YEER-ah) hõlmab endas negatiivseid tähendusi, (nagu hirm, kartus) kui ka positiivseid tähendusi (nagu ülistus, austus), pehmest tähendusest (nagu näiteks austus) kuni tugevateni(nagu  aukartus) Usu või mitte, iga kord, kui sa loed inglise keeles sõna “austus” või “aupaklikus”, siis heebrea keelne sõna selle taga on yirah! 

Vaatame 3. Moosese raamat 19:3, kus Jumal annab käsu, “yirah” oma ema ja isa. King James Versioon ütleb, et me peaksime neid kartma, kuid teised Piibli tõlked  selgitavad, et see mõte siin on tegelikult “ lugupidamine” või “austus”

Teisest küljest, yirah  võib ka tähendada “kartmist”. 1. Moosese 32:11 kardab Jaakob kohtumist oma venna Eesaviga, teades, et ta tahtis teda varem teda tappa sellepärast, et ta pettis tema käest välja tema sünniõiguse, OUCH!

Kuidas me siis teame, milline tähendus sõnal yirah on? Jah, sa saad selle kontekstist. Sulle võib tunduda see frustreeriv, kuid nii inglise kui ka eesti keeles juhtub sama asi. Sul võib sukk joosta või sa võid pesapallis joosta koju. Vabandan pesapalli viite pärast. Eesti keeles on sõnad või ja või üks ja sama

Meie ajud on harjunud leidma tähendust sõnade kontekstist. Heebrea keel lihtsalt teeb seda palju rohkem kui inglise keel. 

Vaatame mõnda teist kohta, kus sõna yirah on ilmselgelt väga positiivne:

5.Moosese raamat 10:21 ütleb, “Tema on su kiitus ja tema on su Jumal, kes sulle on teinud neid 

suuri ja kohutavaid tegusid, mida su silmad on näinud.

Psalm 66:3 samuti kasutab sõna yirah, et kõrgele tõsta Jumala au: “Öelge Jumalale:

Kui kardetavad(yirah) on sinu teod!Su suure väe pärast teesklevad su vaenlased su ees!’” 

Siit sa näed, et isegi, kui Yirah võib tähendada hirmu, võib see sama sõna ka tähendada midagi hoopis teistsugust, midagi, mis on lähemal “aukartusele”, “lugupidamisele” või “aupaklikusele”. Tihti on väga hea, kui sul on lugemise ajal kõik need sõnad mõttes. 

See võib aidata ka mõista “Jumala kartust”. Kindlasti värisevad Jumala vaenlased hirmust Tema ees, kuid need, kes teda armastavad peaksid olema täis imetlust ja austust.

 Alati, kui Piibel räägib “Jumalakartusest” (yirat Adonai) inimeste eludes, kes teda armastavad, siis on parem seda mõista Jumala ees aukartuses ja imetluses olemisena, mis paneb meid tahtma talle meelepärased olla. 

See on põhjus, miks Õpetussõnades on kirjas 

 Issanda kartuses on tugeva lootus ja varjupaik tema lastele. Issanda kartus on eluallikas surmapaeltest pääsemiseks.

(Õpetussõnad 14:26-27

Kui sa oled alati arvanud, et Jumal ootab, et sa väriseksid hirmust Tema ees, siis sõna “hirm” laiema tähenduse tundmine võib muuta seda, kuidas sa Jumalat näed!

Mõnikord on yirahl veel üks teine tähendus. Selle asemel, et viidata emotsioonidele, nagu “hirm” või “imetlus”, võib see viidata sellele, kuidas need saavad välja elatud “ülistuse” tegevuses. See on põhjus, miks me kuuleme “jumalakartlikest” Uues Testamendis. Nad on tegelikult “Jumala ülistajad”, inimesed, kes austavad ja ülistavad Iisraeli Jumalat.

 

Tänaseks

“Ära karda!” on arvatavasti kõige enam kasutatud fraas kogu Piiblis, nii Vanas, kui ka Uues Testamendis. Meil on täna palju põhjuseid olla hirmul.

Kui me mõtleme hirmu peale selles kontekstis, millest me just õppisime, siis ma loodan, et me näeme seda erinevust. Hirm algab meie mõtetes kuid tegelikult see kehastub füüsiliselt. 

Meie südame löögisagedus läheb väga kõrgeks, hakkame higistama või toimub mingi teine füüsiline reaktsioon. Anthony ütles eile, et me peame olema mitte-ärevad inimesed siin maailmas. Seda on väga raske teha, kui sa oled hirmul. Kuid, kui me pöörame selle Piibellikku arusaama, siis me hakkame muutma oma hirmu hoiakut ülistuse hoiakuks. 

 

See on väga praktiline viis, kuidas me saame olla vähem ärevad selles ärevil maailmas. 

Kui sa tunned, et hirm hiilib sisse… siis kuula oma keha…tunnista, et see on seal…hakka ülistama meie head Abba, issit, Isa.. võttes ühe sügava hingetõmbe, võibolla lauldes ühe laulu või palvetades või võibolla lugedes Piiblit. Mis iganes töötab sinu jaoks. 

Vaata, kuidas sa liigud hirmust ülistusse….su keha hakkab lõdvestuma ja sa hakkad end tundma vähem hirmul. 

Nüüd kui me oleme kõik toas kinni ei peaks olema liiga piinlik oma käsi tõsta või kõva häälega laulda. 

Ma loodan, et see aitab sind seal, kus sa oled. Kui sa oled hirmul, siis see on normaalne. Meil on usk Jumalasse kes on maailma ära võitnud ja Tema kutsub meid mitte kartma!

Palun jätke siia alla kommentaar või võtke minuga ühendust, kui tahate sellel teemal rohkem vestelda. Me tahame, et te teaksite, me oleme teiega, me armastame teid ja te ei pea kartma. 

Mulle alati meeldib öelda õnnistussõnad, ja see aitab mul ajada välja minu hirmu… Issand õnnistagu sind ja hoidku sind!Issand lasku oma pale paista sinu peale ja olgu sulle armuline! Issand tõstku oma pale sinu üle sellel hirmuärataval ajal ja andku sulle rahu!

Armu ja rahu teile, perekond ja kohtume järgmisel nädalal Toora Teisipäeva puhul. 

Post a comment